דומיין יד שנייה – יתרונות וחסרונות

דומיין יד שנייה הינו דומיין אשר כבר נעשה בו שימוש בעבר עבור אתר אינטרנט. קיימים שני מצבים בהם דומיין יד ראשונה הופך לדומיין יד שנייה: 1. כאשר מדובר בשם דומיין מבוקש אשר נמצא בידי אדם פרטי או ארגון והדומיין נמכר על ידי בעליו לכל המרבה במחיר. 2. פג תוקפו של הדומיין והוא לא חודש על ידי בעליו. במצב זה יוצא הדומיין חזרה לשוק החופשי וניתן לקניה במחיר המוצע על ידי כל רשם דומיינים המוכר אותו.

דומיין יד שנייה או דומיין שפג תוקפו ונקנה על ידי בעלים אחר, יכול להוות יתרון אולם גם עלול להיות חסרון. מחד, הבעלים הקודם של הדומיין יכול היה להפעיל על הדומיין אתר בעל מוניטין ירוד אשר עלול להתבטא בביקורות שליליות על הדומיין ומאידך, הדומיין יכול להיות בעל מוניטין טוב ומכובד ולזכות את הקונה החדש במוניטין ותיק וטוב ללא השקעה בפרסום.

במאמר זה נציג מספר נקודות לשיקול דעת טרם רכישת דומיין יד שניה וכן נציג יתרונות וחסרונות של שימוש בדומיין.

 

דומיין יד שנייה לאתר

 

 מה כדאי לבדוק לפני קנייה?

כאשר חושבים על רכישת דומיין, מומלץ תחילה להיכנס לאתר המופעל תחת הדומיין ולבדוק אם האתר נראה נטוש או מיושן. במקרה זה יכול להיות שהדומיין קרוב לתאריך התפוגה שלו ולא יהיה חכם לתת לבעל הדומיין הצעת מחיר לקניית הדומיין. אם אין זה הרושם המתקבל, ניתן לפנות לבעל הדומיין ולתת לו הצעת מחיר לקניית הדומיין ממנו, אולם יחד עם זאת, מומלץ מאד להיזהר בעת קניית דומיינים מאתרים המציינים באותיות קידוש לבנה כי הדומיין עומד למכירה.

ערכו של שם דומיין יד שנייה יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים: סיומת הדומיין למשל חשובה מאד הן לאינדוקס האתר אשר יפעל תחת הדומיין והן במישור מחיר הקניה של הדומיין. דומיין יד שניה עד 4 אותיות שווה בדרך כלל יותר מאשר דומיין בעל 5-6 אותיות. כמו כן, חשוב להקפיד על כך ששם הדומיין קל לאיות וקל לזכור אותו.

מומלץ מאד לבדוק את ההיסטוריה של דומיין יד שניה באמצעות אתר Way Back Machine אשר מציג את תכני האתר מיום שעלה לרשת האינטרנט. דומיין ותיק שהציג באתר תוכן חוקי ופופולרי וכן זכה לקישורים נכנסים איכותיים ותעבורה גבוהה, עשוי להיות נכס לקונה ומחירו בהתאם. מקורות כגון McAfee’s Trusted Source וכן WOT – Web of Trust עשויים לספק מידע חשוב אודות המוניטין והבטיחות של הדומיין והאתר או האתרים שפעלו תחתיו.

כדי מאד לבדוק את התעבורה של הדומיין ולבדוק עוד יותר כאשר מדובר בתעבורה גבוהה ללא קישורים נכנסים או תעבורה גבוהה עם מעט קישורים נכנסים. אתרים כאלו בדרך כלל מפעילים בוטים וזחלנים אשר מעלים את התעבורה לאתר, אולם תעבורה זו אינה חוקית והיא עלולה לגרום להורדה דרמטית של דירוג הדומיין. יש לציין כי בעלי דומיין אשר מתכוון למכור אותו, יעשה ככל הנראה הכל (חוקי או שלא) כדי להעלות את סטטיסטיקת התעבורה של הדומיין.

 

דומיין יד שנייה - מה צריך לדעת

 

עצה קטנה למחפשים לקנות דומיין ותיק: אל תיכנסו לפורומים או רשתות חברתיות עם שאלות לגבי הדומיין שאתם רוצים לקנות. למרות שהכוונה שלכם בסך הכל טובה ואתם מחפשים ביקורות חיוביות או שליליות על הדומיין ועושים זאת כדי לקבל החלטה מושכלת – מישהו עלול להקדים אתכם ולרכוש את הדומיין לפני שתספיקו.

חסרונות

דומיין יד שניה עלול היה להיות דומיין של אתר אינטרנט אשר לא אובטח כראוי. אתר כזה עלול היה להיות קורבן לקוד מוסתר, ספאם, פרסומות וקודים זדוניים אשר עלולים לפגוע בדירוג האתר בגוגל ולהוריד את מוניטין האתר. מאד יכול להיות שהבעלים הקודמים של הדומיין כלל לא היו מודעים לכך, אולם כאשר גוגל סרק את הדומיין הוא כבר אינדקס אותו כתוכן פוגעני והוריד את הדירוג שלו. סיטואציה זו עלולה לפגוע קשות בדומיין ולגרום לבעליו החדשים לאבד פוטנציאל עסקי רב. כמו כן, קשה מאד עד כדי בלתי אפשרי לשנות את הדירוג של דומיין כזה. במקרה כזה עדיף לבחור ברכישת דומיין יד ראושנה.

 

דומיין יד שנייה

 

לפעמים נתקלים בדומיין שמציג אתר בעל תוכן פוגעני, פלילי, ספאם או פרסומות. כמו כן, דומיין עלול היה להציג תכנים אשר מפירים זכויות יוצרים או סימנים רשומים. דומיין כזה ככל הנראה כבר סומן ברשימות שחורות, דירוגו שלילי והיכולת של בעליו החדשים לשנות את המצב – אפסית.

ניתן לקנות דומיין מסוג יד שניה ישירות מבעליו הנוכחי, ניתן לקנות אותו לאחר שפג תוקפו וחזר לשוק וכן, ניתן לקנות גם במכירה פומבית. קניית דומיין במכירה פומבית יכולה להיות רווחית, אולם יש לקחת בחשבון כי מחיר הקנייה הסופי של הדומיין עלול להיות גבוה יחסית לערכו האמיתי.

יכול לקרות מצב בו דומיין ותיק תקין, אמין ומהימן והוא נמכר מהסיבה שבעליו הנוכחי מתעתד להקים את אותו אתר על דומיין אחר. רוכש הדומיין יקים אתר דומה לאתר המוכר על הדומיין שקנה ממנו, הדבר עלול לגרום לכפילות תכנים בין האתרים ולפגוע באופן אנוש בשניהם.

 יתרונות

דומיין יד שנייה עשוי להיות בעל ותק רב, עובדה אשר יכולה להתבטא בדירוג גבוה של האתר בתוצאות החיפוש של גוגל, שכן ותק דומיין מהווה אחד הפרמטרים המשפיעים על דירוג האתר.

דומיין יד שנייה גם יכול להיות בעל דירוג PR – Page Rank גבוה בגוגל ועובדה זו עשויה להיות לנכס חשוב עבור הבעלים החדשים של הדומיין, מכיוון שדומיין בעל דירוג גבוה צריך להיות ותיק, רלוונטי מבחינת התכנים שלו ובעל תעבורה גבוהה. קשה להשיג דירוג גבוה לדומיין חדש, כך שקניית דומיין בעל דירוג גבוה תחסוך לבעלים החדשים שלו חודשים רבים של עבודה קשה והוצאות פרסום.

דומיין יד שנייה אשר תואם במידה רבה את התכנים ואת מילות המפתח של האתר החדש האמור לפעול תחתיו, הוא לא פחות מאשר מכרה זהב עבור הבעלים החדשים של הדומיין היות והוא בבחינת “דומיין נישה”. מבחינת SEO, מצב זה יאפשר לבעלים החדשים של הדומיין להקים אתר חדש אשר לא יצטרך לעבור אינדוקס מחדש, רוב הסיכויים שלדומיין כבר יש דירוג טוב בגוגל ואף קיים סיכוי גבוה כי לדומיין כבר ישנם קישורים נכנסים איכותיים מאתרים אחרים ואינדקסים רלוונטיים לתחום הפעילות של האתר המוצג תחת הדומיין.

אם לאחר התלבטויות רבות החלטתם לרכוש דומיין,  לחצו כאן

או צלצלו: 

077-5452546